ÜYE GİRİŞİ

Flexible

Flexible Flexible

Okulyapı’dan öğrenmenin yeni biçimi

Flexible Classroom ile her sınıf yeni sisteme hazır!

Sınıf yapısının öğrenme biçimleri üzerindeki etkileri üzerine çalışan Marilee Sprenger, öğrenme ve ortam arasındaki ilişki üzerinde durur. Sprenger, öğrencilerin ancak kendilerine uygun ortamlarda etkili bir öğrenme sürecinin içine gireceklerini belirtir.


Flexible

Her çocuğun öğrenme süreci farklı işler

Kimileri konuyu örneklerle çeşitlendirildiği zaman anlarken; kimileri için ise öğrenme ancak, uygulamayla mümkün olur. Öğrenme hızı, bireyden bireye farklılık gösterir. Öğrencileri toplu halde değerlendirip; sabit bir eğitim anlayışı içine sokan sistemler, çocukların öğrenme süreçlerini zorlaştırabilir. Oysa ki her öğrencinin ihtiyaçlarının ve eğilimlerinin farklı olduğunu kabul etmek ve kişiye özel çözümler oluşturabilmek önemlidir.


Yeni eğitim sistemiyle tam uyumlu Flexible Classroom her öğrenci için en uygun öğrenme biçiminin uygulanmasına fırsat tanır. Böylece eğitim, öğretim herkesin yetenekleri doğrultusunda şekillenir. Sınıflar, öğrencilerin ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılamak üzere tasarlanır. Bilgi ve teknolojiyle desteklenen çalışma alanları, öğretmenlerin öğrencilerle en iyi şekilde iletişime geçebilmelerini sağlar. Böylece gerek öğrenci, gerekse öğretmen yeteneğinin en üst seviyesine ulaşır.


 


 

Tek derslikte eğitime çok yönlü yaklaşımlar

Flexible

 

Sınıflarda oluşturulan farklı eğitim alanları, öğrencilerin araştırma yapabilmelerine; küçük gruplar halinde çalışabilmelerine; etkileşimli paylaşımda bulunabilmelerine; çalışmalarını sergileyip sunum yapabilmelerine olanak sağlar.


Proje ekibi tarafından yerleşim planı çizilen Flexible Classroom, sınıflara kusursuzca kurulur. Okulyapı, proje hizmetinin yanı sıra, mekanın daha işlevsel kullanılmasını sağlayacak her türlü mobilya ve aksesuvarı da beraberinde sunar.

Flexible Flexible

Flexible Classroom, hem öğrencilerin hem de öğretmenlerin gereksinimlerini kendisine temel alarak şekillenir. Bütün mobilyalar, sürekli hareket halindeki öğrencilerin güvenlikleri düşünülerek tasarlanır. Böylelikle öğrencilerin emniyeti en üst düzeyde tutululur.


Kolaylıkla değişebilen ve taşınabilen mobilya tasarımlarıyla Flexible Classroom, her türlü sınıf düzenine hemen geçebilmeyi sağlar.


 

Flexible

Avrupa’da ve Amerika’da yaygın olarak uygulanan Flexible Classroom, yenilenen Türk eğitim sistemine tam uyumludur. Sınıflar içerisindeki ergonomik yapılar, bireylerin fiziksel özelliklerini ve yaş farklılıklarını temel alarak şekillenir. Her yaş grubu kendi ölçeklerine uygun, doğru masa ve sandalyelerde oturur. Bu durum, çocuğun kendisini sınıf ortamında daha iyi hissetmesini ve aidiyet duygusunun pekişmesini sağlar.


Flexible Classroom, özel olarak tasarlanmış sınıflarıyla öğrencilerin ister tek başlarına; isterlerse gruplar halinde çalışmalarına olanak sağlar. Böylece öğretmenler de öğrencilerle birebir ilgilenip; her öğrenci için farklı çalışma programı çıkarabilirler.


Okulyapı, Flexible Classroom’u çocukların ihtiyaçlarına ve yeteneklerine göre düzenler.


Öğrenciler, bilgi toplumunun gerektirdiği bilgi ve becerilerle donanırlar.


Yapılan araştırmalar, Okulyapı Flexible Classroom’un 4+4+4 eğitim modelinin özellikle birinci kademesinde, eğitim düzeyine yüksek katkı sağladığını göstermektedir.

Her yönüyle öğrenim

Flexible Classroom öğrenimi, kültürel, sosyal ve teknik alanlarıyla bir bütün olarak değerlendirir. Etkili çözümler sunar. Böylelikle her öğrenci için en uygun öğrenme modeli rahatlıkla uygulanabilir. Öğretmenler de, deneyimlerini en üst düzeyde paylaşma imkanını bulurlar.